Konya Bilişim Derneği- Bilişimcilerin Buluşma Noktası
 
   
 
Duyurular/Etkinlikler
DUYARLI ÜYELERİMİZ
Üyelik Formu
Derneğimizin Basın Açıklamaları
Kaydettiğiniz bilgilerin yok olmadığını unutmayın
Derneğimizin basın açıklamaları ulusal basında yankı buldu.
Derneğimizin sosyal ağlarla ilgili basın açıklaması.
BİLİŞİM KENTİ KONYA - Konya Bilişim Etkinlikleri Basın Açıklması
Makaleler
Sosyal Medya ve Güvenlik
İnternet ten Güvenli Alışveriş
Elektronik Postanıza Dikkat
Sanal Alemin Çakma Siteleri
Odamı olalım, dernek mi kalalım?
VİZYON, İNOVASYON VE NURİ DEMİRAĞ
Konya'da Hava Durumu
KONYA
Ziyaretçi Sayacı
Bugün 31
Dün 52
 Toplam
18/09/2012 den beri)
76654
KONYA'NIN EN SEÇKİN BİLİŞİM FİRMALARI BURADA
       
 
 
MİCROSOFT İŞ ORTAKLARI TOPLANTISI YAPILDI
Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet ÖZTÜRK' ün "MİCROSOFT İŞ ORTAKLARI TOPLANTISI" açılış konuşması

Sayın Microsoft temsilcisi misafirlerimiz, Değerli Meslektaşlarım, değerli bilişmci arkadaşlarım. Hoşgeldiniz.

Konya Bilişim Derneği ve Konya Ticaret Odası Bilgisayarcılar Meslek komitesi olarak sizleri ve değerli misafirleri burada görmekmekten büyük mutluluk ve heyacan duyuyoruz. Bu to

plantının hazırlık aşamasında Microsoft ve Ticaret Odamızla koordineli olarak çalıştık, düzenli bilgi paylaşımında bulunarak bu toplantının hazırlık çalışmalarını yürüttük, bu arada yoğun bilgilendirme ve davet trafiği ile sizleri sıkmış olabiliriz, heyacanımıza bağışlamanızı rica ediyorum. Microsoft önemli bir teknolji üretiyor. Bugün Microsft teknoljileri ile nasıl çözümler geliştirebileceğimiz, işletme karlılığını ve işletmelerimizin rekabet gücünü nasıl artırabileceğimiz konusunda bilgi sahibi olacağız.

Bilişim sektörünü bir araya toplamışken, derneğimizin ve Komitemizin faaliyetlerinden kısaca söz etmek ve bilgi aktarmak istiyorum.

Konya Bilişim Derneğimiz, 1998 yılında kurulan Türkiye’nin ilk yerel bilişim derneğidir. Geçmiş yıllarda bilişim sektörü adına önemli faaliyetlerde bulunan derneğimiz, son yıllarda sıkıntılı bir dönem geçirmiş, sektör mensuplarımız gibi önemli kan kaybına uğramıştır. Bu zor dönemde görevi devralan yönetim kurulumuz, özverili ve sistemli çalışmalar yürüterek, derneğimizin varlığını sürdürmesinin yanında sıkıntılı dönemin aşılması, derneğimizin yeniden toparlanma sürecine girmesi konusunda başarı sağlamıştır.

Konya Bilişim Derneği dikkate alınan, önemsenen sunulabilir bir sivil toplum örgütü haline gelmeye başlamıştır. 

Üyelerimizin ve meslektaşlarımızın derneğimizle ilgili çok farklı beklentilerinin olduğunu ziyaretlerim ve görüşmelerim sırasında öğrenmiş bulunuyorum. Bu beklentilerin birçoğunun gerçekleşmesi mümkün olmayan ütopik beklentiler olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Derneğimiz Kanunla kurulmuş bir oda değildir. Kanuna dayanan hiçbir yaptırım gücüne sahip değildir. Geçmiş dönemde üye olmuş bazı, arkadaşlarımızın da bu yanlış algıya kapılmış olduklarını, beklentilerinin yıllarca gerçekleşmemesi üzerine derneği başarısız bularak, hayal kırıklığına kapılmış olduklarını üzülerek gözlemlemiş bulunuyorum. Şu anda sektörümüz sayı olarak buna uygun değildir, Kaldı ki Ticaret Odalarında ki yapılanmalar, bunun önünü tamamen kapatmıştır. Şu anda Bilişim sektörü, Ticaret Odasında 3 farklı komite olarak temsil ediliyor olmamız bile önemli bir kazanımdır. Bu kazanımları değerlendirerek Ticaret Odamızın sahip olduğu imkanlar ve Kanun gücünden yararlanabiliriz.

Arkadaşlar Derneğimiz mesleki dayanışma ekseninde 5253 sayılı Dernekler Kanununa tabii olan bir dernektir. (Odalar ve Borsalar Kanunu 5174) Kanuna dayanan hiç bir yaptırım gücüne sahip değildir. Hiç kimse üye olmaya, üye kalmaya zorlanamaz, tamamen gönüllülük esasına dayanan bir Sivil Toplum Kuruluşudur. Sivil toplum kuruluşlarının en önemli gücü etkileme ve ikna gücüdür. Bu güç yoğun düzenli, güven veren iletişimle sağlanabilir. Bu güç iyi kullanıldığında kanunla verilen yaptırım gücünden çok daha etkili olabilir. Derneğimizin faaliyetlerini, sadece Mesleki Dayanışma alanına hapsedersek, güç kazanamayız. Genelde, Mesleki Dayanışma örgütleri hakkında, toplum nezdinde, küçük çıkar grubu algısı oluşturulması nedeniyle örgütlerin gelişememesine, toplumsal destek sağlayamamasına, iç çekişmelerle çalkalanarak faaliyet gösterememesine neden olmaktadır. Bu tespitten hareketle, Derneğimize Sektörel fonksiyonlarının yanında sosyal fonksiyonlar kazandırarak, toplum tarafından sevilen benimsenen bir Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmisini arzu ediyorum. Bu amaçla yönetimi devraldığımız günden buyana “Bilişimin doğru ve verimli kullanılması konusunda toplumsal bilinç oluşturulmasına katkı sağlamak” başlığı altında düzemli basın açıklamaları yaparak , toplumsal etki oluşturmaya çalıştık. Bu yolun en maliyetsiz ve akılcı bir yol alduğunu düşünüyorum Bu konuda da ciddi başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Google arama motoruna girip “bilişim derneği” ifadesini arattığınızda, çıkan sonuçların üçte birinin Konya Bilişim Derneği ile ilgili haberler olduğunu görebilirsiniz. Basın açıklaması yoluyla yapmış olduğumuz bilgiler önemsenmiş olacak ki, bilinen en büyük ulusal gazetelerden ve internet sitelerinden, Türkiye’nin ücra köşelerindeki yerel gazete ve internet sitelerinde yer aldığını sosyal ağlarda paylaşıldığını, ve insanların birbirine tavsiye ettiğini görebilirsiniz. Toplumun, bilişimin doğru ve verimli kullanılması, çocukların, gençlerin, kurumların, kobilerin bilişimi etkili ve verimli kullanması, bunun yanında yazılımın bir emek ürünü olduğu, lisanslı yazılım kullanmanın emeğe saygının gereği olduğunu anlatarak toplumsal etki olşturma çalışmalarımıza bıkmadan devam edeceğiz. Derneğimizin sosyal fonksiyonlarını artırarak, toplum tarafından sevilen, desteklenen bir sivil toplum kuruluşu haline gelmesi için çaba sarfedeceğiz. 

Bu nedenle bireysel üyeliği çok önemsiyorum. Bilişim firması olmayan bilişim olanında çalışan akademisyen, öğretmen, herhangi bir statüde çalışan eleman hatta bilişim alanında çalışmayan bilişime ilgi duyan herkesin derneğimize bireysel üye olmasının sağlanması konusunda desteklerinizi bekliyorum. Talep edilen aidat ise, sembolik ait olma bedelidir. Bilişim alanında faaliyet gösteren firmalarımızı Kurumsal üye, firmaların çalışanlarını da bireysel üye olarak aramızda görmek istiyoruz. Küçük olsun benim olsun anlayışından uzaklaşarak, büyük olsun topluma mal olsun anlayışına ulaşmamızı arzu ediyorum.

Bazı meslektaşlarımız ve üyelerimiz Derneğin topluma mal olması bana ne fayda sağlayacak, dernek sosyal kimlik kazanarak sektörden uzaklaşacak mı? diye düşündüğünü hissediyorum. Dernek hiç kimseye doğrudan fayda sağlayamaz, fayda dolaylı olarak ortaya çıkar. Örneğin mevcut web sitemizde ve e-posta gönderilerimizde iki aydır, üyelerimizin logolarını ve web sitelerini yayınlamaya başladık. Bu binlerce insana ulaşmaktadır. Mart başında çıkarmaya başlayacağımız e-bültenimizin 10,000 kişiye ulaşmasını hedefliyoruz. E-bültenimizde toplumun tüm kesimleri tarafından okunur içerikler olmasına özen göstereceğiz, burada da Kurumsal üyelerimizin logoları ve web sitesi bağlantıları yer alacak. 

Yine şu anda gördüğümüz bir örnek, son dönemdeki çalışmalarımızdan birileri etkilenmiş olacak ki, bu etkilenme Microsoft’a kadar ulaşmış, Microsoft katılımcıların davet edilmesi konusunda desteğimizi istemiştir. Bilişim sektörünü bir araya toplama fırsatı ortaya çıkmıştır. Bu toplantının sektörümüzün gelişmesi, Firmalarımızın rekabet gücünün ve karlılığımızın artırılması konusunda işbirliğimizin başlangıcı olacağını düşünüyorum. Bu toplantının başka sektör büyüklerini de etkileyerek devam edeceğini düşünüyorum. Bu talebimi daha önce Dedeman Otel de yapılan iş ortakları toplantısında yapmıştım, burada da tekrarlıyorum “Derneğimizin Web Sitesinde logoları bulunan firmalara özel ölçeklenebilir, sayılarla ifade edilebilir bir avantaj sağlanmasını istiyorum. Bu talebimi sektörümüzün tedarikçisi olan firmalara yapacağım.

Ayrıca duyurmak istediğim iki husus var birincisi öğleden sonra “Gelecekle Buluşma” Seminerine mutlaka katılmanızı tavsiye ediyorum, orada bir de sürprizimiz olacak.
Diğer bir konu da Dünya’nın en büyük bilişim fuarı olan “Cebit Hannover 2012” Fuar ziyaretine katılmak isyeyen arkadaşlarımız başvurularını yarına kadar yapmalarını hatırlatıyorum. Biliyorsunuz bu fuar için Kosgeb önemli bir destek sağlıyor.

Bu vesile ile bilişim sektörünü bir araya toplama fırsatını bize sağladıkları için, değerli misafirlerimiz Microsoft mensuplarına, Konya Ticaret Odamıza, katılım gösteren siz değerli bilişimci meslektaşlarıma, Konya Bilişim Derneği ve Konya Ticaret Odası Bilgisayarcılar Meslek Komitesi adına teşekkür ediyorum.
Ekleme Tarihi : 30.8.2012 11:21:50 Gönderen : Ahmet Öztürk   Görüntülenme sayısı: 3428
Kimler Görüş Bildirebilir
 
 
Görüşler-Değerlendirmeler
 
         
Anasayfa
 
   
ÖZBİM Eğitim Kurumları'nın Konya Bilişim Derneğine hediyesidir