Konya Bilişim Derneği- Bilişimcilerin Buluşma Noktası
 
   
 
Duyurular/Etkinlikler
DUYARLI ÜYELERİMİZ
Üyelik Formu
Derneğimizin Basın Açıklamaları
Kaydettiğiniz bilgilerin yok olmadığını unutmayın
Derneğimizin basın açıklamaları ulusal basında yankı buldu.
Derneğimizin sosyal ağlarla ilgili basın açıklaması.
BİLİŞİM KENTİ KONYA - Konya Bilişim Etkinlikleri Basın Açıklması
Makaleler
Sosyal Medya ve Güvenlik
İnternet ten Güvenli Alışveriş
Elektronik Postanıza Dikkat
Sanal Alemin Çakma Siteleri
Odamı olalım, dernek mi kalalım?
VİZYON, İNOVASYON VE NURİ DEMİRAĞ
Konya'da Hava Durumu
KONYA
Ziyaretçi Sayacı
Bugün 31
Dün 52
 Toplam
18/09/2012 den beri)
76654
KONYA'NIN EN SEÇKİN BİLİŞİM FİRMALARI BURADA
       
 
 
Beceri'10 Projesi 18-19 Ekim'de Konya'da tanıtıldı.
Beceri'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi Konya'da yapılan toplantılarla tanıtıldı.

          Beceri'10 Projesi 18-19 Ekim'de Konya'da tanıtıldı.

Beceri'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi Konya'da yapılan toplantılarla tanıtıldı. Toplantılara İcra Kurulu adına katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, yılda 200 bin kişinin açılan kurslarda eğitim göreceğini belirtti.     

Konya Valisi Aydın Nezih DOĞAN'ın ve Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir BÜYÜKHELVACIGİL'in de iştirak ettiği toplantılar, Konya Sanayi Odası ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda TEPAV Analistlerinden Sarp KALKAN ve TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar SAYAN, Konya'da yapılan anket uygulaması ile ilgili sonuçları açıklayan bir sunum yaptı.

Toplantı sonunda soru cevap bölümünde Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet ÖZTÜRK yönelttiği soruda "Projeler belirli bir hedef kitlesi ve yararlanıcı kitlesi olan ve belirli süreli çalışmalardır. Projeler hazırlanırken projejeden olumsuz etkilenecek kitlelerde gözönüne alınarak, olumsuz etkilenmenin nasıl minimize edileceği proje içersinde yer alır. Örneğin Avrupa'da çöplerin değerlendirme projesinde, çöp toplayarak hayatını devam ettiren insanların olumsuz etkilenmemesi için gerekli önlemler proje faaliyetleri içerisinde yer alması istenmektedir.

UMEM projesi sinin hizmet sektörüne yönelmesi, Bu konuda yıllardır faaliyet gösteren Özel Öğretim Kurumlarını olumsuz yönde etkileyeceği görülmektedir. Bu konuda oluşacak olumsuz etkilenme ile ilgili bir önlem düşünülmüş müdür? Saygılarımla." dedi.

Soruya cevap veren Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halis Yunus Ersöz "Özel öğretim Kurumlarının olumsuz etkilenmesine neden olmayacağını, Eğitimi verilecek alanlarda Özel Sektörün yer alıp almadığının gözönüne alınacağını, özel sektörün eğitim vermediği alanların seçileceğini " ifade etti.

Konya Bilişim Derneği olarak uygulamanın destekçisi ve takipçisi olacağız.

 

Konuyla İlgili Haber - Konya Postası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve İŞKUR arasında imzalanan protokol kapsamında 2010 yılında ilkin sanayi sektöründe başlanan “ Uzmanlaştırılmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Beceri’10” projesi hizmet ve tarım sektörlerini de içine alacak şekilde genişletildi. Projeye söz konusu sektörlerin de dahil edilmesinin ardından, aralarında Konya’nın da bulunduğu “İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizleri” gerçekleştirildi.

TEDBİR ALINMAZSA İŞSİZLİK ARTACAK

Konya’da gerçekleştirilen hizmet sektörüne yönelik İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi sonuçları Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapılan sunumla kamuoyuyla paylaşıldı. Sunumdan önce konuşan Konya Ticaret Odası Başkan Vekili İsmail Haydaroğlu, Türkiye’de nitelikli eleman eksikliğinin yaşandığını belirterek “Üniversiteye gidemeyenlerin büyük bir çoğunluğu meslek sahibi değil. Tarım alanındaki istihdam da gizli bir işsizlik olarak önümüzde duruyor. UMEM çerçevesinde verilecek eğitimlerle bu sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Diğer türlü, Osmanlı’nın çöküş dönemlerinde olduğu gibi “yoksullar” sınıfının artması tehlikesi var” dedi.

BÜYÜKHELVACIGİL: HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM

Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de 2010’da başlayan UMEM Projesi’nin bir sanayici olarak kendisini son derece umutlandırdığını, o dönemde 10 bin insanın bu proje kapsamındaki eğitimlerden yararlanmak üzere başvurmasını beklediklerini, ama gerek bu beklentilerinin gerçekleşmemesi gerekse proje sonunda amaçlanan sonuçların elde edilememesi sebebiyle hayal kırıklığına uğradığını bildirdi. Günlük 15 lira alan kursiyerlerin kurs bitiminde bir daha uğramadıklarını kaydeden Büyükhelvacıgil, “Bunun önüne geçmek için tedbirler almak gerekiyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halis Yunus Ersöz ise yaptığı konuşmada UMEM’10 Projesi’nin temel amacının Türkiye iş piyasasındaki yapısal sorunları çözmek olduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından araştırma sonuçları bir sunumla kamuoyuyla paylaşıldı.

                                                                                                               

Ekleme Tarihi : 19.10.2012 09:33:33 Gönderen : Ahmet Öztürk   Görüntülenme sayısı: 3247
Kimler Görüş Bildirebilir
 
 
Görüşler-Değerlendirmeler
 
         
Anasayfa
 
   
ÖZBİM Eğitim Kurumları'nın Konya Bilişim Derneğine hediyesidir